Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Kremnica (1. časť)
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
7.9.2008

V prvých rokoch po skončení vysokej školy som musel dlho rozmýšľať, kde stráviť letnú dovolenku tak, aby to vrecko príliš nebolelo. S obľubou sme s manželkou chodili na rekreácie do miest, kde mala naša "firma" nejaké rekreačné zariadenia. Tak prišiel rad aj na Kremnicu.

Priznám sa, že som sa do Kremnice veľmi tešil, pretože naša dovolenka mala spĺňať všetky predpoklady pre super pobyt. V Kremnici je možnosť kúpania, turistiky, cyklistiky a kadejakých iných aktivít. Tiež som sa tešil, ako prelozíme prípadné haldy a dovlečieme domov aspoň kilo zlata.


Severná brána mestského hradu a románsky karner (kostnica).
Foto: rs

Cestovali sme z Ružomberka cez Vrútky vlakom, čo bol naozaj silný zážitok, vzhľadom k tomu, že sme okrem batohov brali so sebou aj bicykle. Vo Vrútkach sme však nastúpili do vláčika so štyrmi vagónikmi a bicykle sme si našťastie mohli vziať do vozňa so sebou. Takže druhá polovica cesty prešla v pohode. Po polhodinovej jazde turčianskou "záhradkou" vláčik vošiel do Kremnických hôr, obišiel hrádzu vodárenskej nádrže v Turčeku a prešiel rozvodie Váhu a Hrona v Kremnických Baniach. Onedlho sa nám naskytol fantastický pohľad na Kremnicu, ležiacu hlboko v doline pod nami.

Vlak obchádza mesto v širokom kruhu neustále klesajúc a prechádzajúc viacerými tunelmi. Nakoniec sme vystúpili na kremnickej stanici. Táto je dosť vysoko nad mestom, takže sme mali pred sebou ešte klesanie serpentínovitou cestou do centra. Naše rekreačné zariadenie bývalo veľmi blízko historického námestia, na ulici vychádzajúcej od mestského barbakanu smerom na juh. Znalcom Kremnice je dobre známy hostinec Jeleň. ktorý je hneď vedľa. Ubytovali sme sa teda v našom mierne zaplesnetom domčeku.

Hneď na druhý deň sme začali s prehliadkou mesta. Vyšli sme na námestie s nádherným barokovým morovým stĺpom, krížom cezeň hore k mestskému hradu. Akurát sme stihli začiatok prehliadky, tak sme neváhali a vošli dnu. Kremnický mestský hrad opíšem v inom článku, spomeniem len, že úchvatný bol predovšetkým výhľad z chrámovej veže. Návšteva veže sa dá absolvovať aj bez prehliadky ostatných častí hradu, takže ak náhodou nie ste príliš zaťažení na historické pamiatky, môžete si hore vyliezť samostatne.

Popoludní sme mali chuť si ísť zaplávať, ale keďže sem sa v meste zdržali dlhšie, ako sme plánovali, museli sme vymyslieť náhradný program. Rozhodli sme sa preskúmať trochu miesta, kde sa ťažilo zlaté bohatstvo mesta. Táto časť okolia Kremnice v tom pôsobila ešte pomerne zanedbaným dojmom - situácia sa však postupne lepší.

Vyšli sme teda za hlavnú cestu a po asfaltke mierne stúpajúc sme kráčali smerom k dobre viditeľnej veži nad šachtou. Zistili sme, že okolie bane je oplotené a dobre strážené mohutným vlčiakom. Jeho intenzívny brechot privolal miestneho strážcu - drsňáka s oceľovým hlasom, ktorý nám povedal, že nás nikam nepustí, ale že kamene môžeme hľadať kadekoľvek po svahu v okolí Šturca aj poza domy. Zároveň nás aj upozornil na to, že kvalita kameniva je biedna a budeme radi, ak nájdeme pár kryštálikov kremeňa aspoň pol centimetra veľkých.

Napriek týmto vyhliadkam sme sa vybrali poza obytné domy - bytovky do svahu hľadať nejakú haldu. Videli sme jasné pozostatky po intenzívnom baníčení. Celé okolie však je už zarastené krovím, trávami a stromami. Je ťažké na povrchu nájsť ako - tak čerstvo vyzerajúcu haldu alebo výsypku. Niečo sme však predsa preskúmali.

Naše nálezy v podstate potvrdili slová chlapa strážiaceho baňu. Nachádzali sme len masívne kusy sivého, žltkastého alebo bieleho kremeňa. Niektoré kusy sme rozbíjali a pri troche šťastia sa nám zjavovali aj kryštáliky číreho kremeňa. Ich veľkosť však naozaj nepresiahla 5 mm. Bežný bol už len limonit - sfarbuje kremeň do červenkasta a žltočervena.

V rozbitom kremeni sme okrem kryštálikov kremeňa našli drobné agregáty bieleho karbonátu - asi kalcitu. Keďže sa približoval večer, rozhodli sme sa hľadanie ukončiť a vrátiť sa do mesta. Neskôr sme si zašli na slávnostnú zlatokopeckú večeru do Jeleňa a ešte raz sme si przreli veľmi pekne osvetlené staré mesto. Náš prvý kremnický deň sa nachýlil ku koncu.

1. časť   2. časť   3. časť   4. časť