Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Bukovina - Veľká Fatra (4. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
23.3.2012

Posilnení prichádzame na vrchol Bukoviny. Holý kopec poskytuje krásny, takmer kruhový výhľad na Západné Nízke Tatry, okolitú Fatru a vzdialenejšie Chočské vrchy.

Fatra

Od severu vidíme vrch Sidorovo nad Vlkolíncom, jeho južný svah je napriek zalesňovaniu borovicou stále veľmi skalnatý a rozoklaný. Vrch je veľmi dobrý orientačný bod – viditeľný z mnohých miest Revúckej doliny, dokonca až zo vzdialených Starohorských vrchov nad Donovalmi.

Viac na západ vidíme južné zalesnené svahy Malina Brda. Západný výhľad ohraničuje rozložitý žulový kopec Polčíkovo – predvrchol krásneho vyhliadkového vrchu Šiprúň.

Smerom na juh vidíme „predhorie“ na Bukovinke a Podsuchej, spodnú časť doliny Nižné Matejkovo a Veľkú Smrekovicu.

Nízke Tatry

Z vrchu Bukovina máme ako na dlani skupinu Salatína. Táto prekrásna skupina vápencových vrchov je oddelená od hlavného hrebeňa – má tak trochu veľkofatranský charakter. Nižší hrebeň Brankova a Ostrého máme v popredí, spoza neho vykúka samotný vrchol Salatína a Úplazy. Juhovýchodným smerom pod Veľkým Brankovom sa nachádza krátka dolinka, v ktorej padá známy Brankovský vodopád – mal by byť vraj najvyšší na Slovensku. Jeho výška sa udáva cez 50 metrov.

Vzdialený výhľad na juh odkrýva časť masívu Prašivej – t.j. najzápadnejšiu skupinu vrchov v Nízkych Tatrách.

Revúcka dolina

Revúcka dolina začína pod Krížnou a tiahne sa až po Ružomberok, kde sa riečka Revúca vlieva do Váhu. Z Bukoviny vidíme jej dolnú časť od Ružomberka po Liprovskú osadu, kde má severojužný smer.

V doline je niekoľko obcí – Liptovské Revúce, Liptovská Osada a Biely Potok a malá osada Podsuchá.

Chočské vrchy

Relatívne nízke pohorie ohraničuje Liptov zo severu. Z Bukoviny máme pekný výhľad na najvyšší vrch pohoria – Veľký Choč. Ten dosahuje „veľhorskú“ výšku 1600 metrov. Okolité kopce sú nižšie – do 1100 metrov, preto tvorí Veľký Choč prirodzenú dominantu kraja medzi Liptovom a Oravou.

Liptovská kotlina

Vidíme jej západný a juhozápadný cíp. Okraj mesta Ružomberka, vzadu obec Lisková. Dobre viditeľný je aj areál ružomberskej celulózky.

Výhľadom sa kocháme asi štvrť hodinu, potom sa zberáme na návrat. Septembrové počasie nie je práve najteplejšie, podvečer už klesá teplota k desiatim stupňom, takže sa zahrievame rýchlou chôdzou a chlipkaním čajíka. V družnom rozhovore sa vracieme cestou dole. Na chvíľu sa ešte zastavujeme na Jazirskych travertínoch a tu sa náš výlet končí.

158
Nízkotatranské Ostrô

159
Napravo od Ostrého Brankov

160
Spoza Brankova vykúka Salatín

163
Pohľad na sever. Vľavo Sidorovo, Liptovská kotlina, vzadu Veľký Choč

164
Bralnaté Sidorovo je dobrý orientačný bod

166
Priblížený pohľad na Veľký Choč

169
Ešte jeden výhľad na sever do Liptova

172
Vpravo vzadu Málinô Brdo

175
Priblížený pohľad na ružomberskú celulózku, pred ňou dolomitový kameňolom Skalka


Pohľad na juh do Revúckej doliny. Vzadu Hadľanka a Kečka v Starohorských vrchoch

191
Pohľad na východ. Vpredu lúčnatý Veľký Brankov, za ním nádherné
krasové Úplazy a Salatín v Nízkych Tatrách

194
Pohľad do ústia doliny Nižné Matejkovo. Vzadu vrch Zvolen nad strediskom Donovaly

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť