Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Čierny Balog - Vydrovo (3. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
24.7.2012

Náš vláčik opúšťa Čierny Balog a vydáva sa na cestu do doliny Vydrovo. Cesta trvá necelých desať minút – má dĺžku okolo 1 a pol kilometra. Motorák zastavuje na konečnej – veľké nástupište na začiatku lesníckeho skanzenu. Naša skupina sa dáva dokopy a začíname prehliadku.

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline prevádzkujú štátne lesy. Pozostáva z náučného chodníka, ktorý ide po obidvoch stranách doliny. Pri ňom sú inštalované panely ale aj rôzne zaujímavosti (visiace skaly na drôtoch a tak). Dnom doliny ide lesná cesta pokrytá asfaltom, takže trasa chodníka sa dá skrátiť na polovicu.

Vo Vydrove nájdeme predovšetkým smrekový, nie príliš pôvodný les. Vyskytnú sa však aj iné dreviny. Pri doline je horáreň, malý „test“ vedomostí o lese pre deti, vystavená parná lokomotíva, lesnícka technika – traktory, vývozné súpravy.

Reliéf doliny je pomerne mierny, trochu pripomína Hornú Oravu. Horniny sú ale všade metamorfity – hlavne svory a aj fylit. Pri ceste sa dajú sledovať aj zbierať na niekoľkých miestach v čerstvých odkryvoch. Zriedkavo sú v nich zastúpené kremenné žilky s chloritom.

Prechádzame náučným chodníkom po pravom brehu doliny až kým nezídeme na cestu, počasie je dosť neisté a keďže máme so sebou kopu malých detí, radšej sa vraciame po ceste. Obdivujeme ohradu so zvieratkami, staré furmanské vozy a náčinie. Prichádzame späť k bráne skanzenu. Tu sú pre deti pripravené atrakcie, ja si zatiaľ obzerám malú drevenú kaplnku a drevenicu pri bráne skanzenu.

Cesta domov je poznačená únavou z dňa a slnkom, ktoré podvečer začalo prudko svietiť na Pohronie. Cestujeme cez Brezno – autobus sa otáča okolo historickej zvonice, ďalej späť do Banskej Bystrice a cez Donovaly na Liptov.

515
Lesnícky skanzen


Vydrovo

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť