Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Kvačianska dolina (3. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
25.11.2011

Borovianka

Na Oblazoch stoja dva pekne opravené aj funkčné mlyny - drevené ľudové stavby. Sú ako malý skanzen, motá sa tu kopa turistov a sú asi hlavnou "atrakciou" Kvačianky.

Po chvíli oddychu opúšťame Oblazy a začíname “výstup” k Veľkému Borovému. Do dediny vedie cesta, strmo stúpajúca tiesňavou. Podľa mňa je teda táto časť asi najkrajšou v celej Kvačianskej doline. Dolinka sa nazýva aj Borovianka. Zboku sa k nej pripája dramatická Ráztoka, ktorá ja jar vytvára aj vodopád. Stúpanie nie je prudké, ale miestami sa cesta dostáva do skalného zárezu a pre malé deti tu môže byť aj nebezpečne.

Kráčame sprevádzaní veľkou skupinou turistov, časť sú Slováci, časť Poliaci. Zastavujeme sa pri malej bočnej dolinke, kde je po zime a dažďoch viditeľný malý vodopád. Skalná tiesňava je nádherne dramatická. V strede sa nachádza skalná vyvýšenina a na nej stojí malý kamenný kríž.

Dno doliny je suché, viditeľne však v ňom preteká občas voda. Vidíme náznaky obrích “hrncov”, nánosy štrku. Na niektorých mistach by sa dalo na dno potoka zísť, sme však v rezervácii takže sa krotíme. Oškretá ruka mojej spoločníčky už tak nebolí, takže výstup pokračuje v lepšej nálade. V hornej časti tiesňavy oftím železité, červeno sfarbené vápence. Napodiv, smerom na západ sa otvára obmedzený výhľad až na druhú stranu doliny pod Holicu, kadiaľ precádza cesta z Hút do Liptovských Matiašoviec.

Cesta dilonou nám trvá asi 40 minút a vychádzame z tiesňavy na krásne, otvorené lúky. Naľavo od nás sa týči hradba Prosečného - jedného z najvyšších vrchov Chočského pohoria. Kráčame mierne “vymrznutí” z chladnej doliny k Veľkému Borovému.

432
Borovianka - opis

432
Skaliská sa dvíhajú vysoko nad Boroviankou a Ráztokou

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť    6. časť    7. časť    8. časť