Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Kvačianska dolina (6. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
2.12.2011

Z Veľkého Borového do Hút

Prichádzame do Veľkého Borového – nádhernej dedinky schovanej pred celým svetom za chrbtom Chočských vrchov. Vstup do dediny je lemovaný sprava cintorínom, zľava panoramatickým výhľadom na Prosečnô. Hneď po pár metroch prichádzame na miesto, kde opustíme modrú turistickú značku. Tá vedie ďalej na poľanu Svorad a potom do Prosieckej doliny. My musíme prejsť po asfaltovej ceste asi štyri kilometre ,aby sme sa dostali k autu pri hornom konci Kvačianskej doliny.

Veľké Borové je situované v malej zníženine – brázde, ktorá je geologickým predelom medzi jadrovým pohorím Chočských vrchov a oravským flyšom. Flyšový hrebeň sa tiahne od vrchu Machy nad Hutami a Zubercom až po Dolný Kubín a je vlastne historickou hranicou Liptova a Oravy. Je tvorený hlavne odolnejšími horninami – pieskovcom. Cesta vedie smerom na východ po slnkom prehriatych letných lúkach. Veterné počasie sa v priebehu hodín postupne upokojilo, takže sa vyhrievame. Dcérka je síce už pomerne uchodená, ale aj detský rozum pochopí, že inak sa k autu nemôžeme dostať. Takže veľmi nereptá ale statočne vykračuje spolu so mnou.

Otáčame sa často, fotografujem krásne borovianske drevenice, a okolitú prírodu. Po ceste nechodí takmer nič, možno dva – tri autá za hodinu a sem – tam peší turisti. Cítime sa tu viac „na horách“ ako v preplnenej Kvačianke.

Po väčšom klesaní a stúpaní napokon stojíme pred posledným zostupom do Hút. Máme krásny, takmer panoramatický výhľad na Západné tatry, pod ktorými sú Huty učupené. V diaľke sa belie ostrá veža kostola.

Po ceste vidíme niekoľko zaujímavých odkryvov vo flyši – na niekoľkých miestach sa stavajú chaty. Pekný odkryv vo flyšových horninách je aj na skok od parkoviska pred Kvačiankou.

435
Veľké Borové

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť    6. časť    7. časť    8. časť