Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Banská Štiavnica - Červená studňa - žila Terézia - Horná Roveň - Klinger (9. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
19.1.2012

Klinger - Červená studňa

Schádzame cestou z Hornej Rovne asi kilometer na zákrutu, kde vedie ponad jazero Klinger. Tu sa odpájame doľava a po úzkom chodníku, vedúcom pomedzi záhrady prechádzame ponad jazero. Výhľad je tu slabý, ovocné stromy, búdy a domčeky zacláňajú takmer všetko, len miestami cez drôtený plot vidieť na hladinu klingerského tajchu.

Pomerne veľkou rýchlosťou nás obieha skupina jazdcov na horských bicykloch, ktorých sme videli oddychovať na Hornej Rovni. Našťastie sme stihli poodskakovať. Táto časť našej trasy je najmenej zaujímavá – chodník prechádza v úzku, zarastenú cestu, pohybujeme sa už vlastne na okraji mesta pomedzi domy, pobiehajú tu psiská, kury, všelijakí domáci občania. Vychádzku spestruje pomerne pekný penzión Klinger.

Potom konečne opúšťame „predmestie“ a prudkým stúpaním sa dostaneme na cestu, ktorá nádherným oblúkom ponad Banskú Štiavnicu smeruje k Červenej studni. Prechádzame po mokrej ceste – zjavne tu sprćhlo, samé blato a veľké mláky. Počasie sa však dosť zlepšilo, robíme si prestávku a obed. Cesta ponad Štiavnicu je jednou z najkrajších častí nášho výletu – nad nami kopce, pod nami historické staré mesto. Doliehajú k nám zvuky – tlmené ale živé. Aj pravidelné trúbenie napovedá, že sme v Štiavnici.

Prichádzame k miestu, kde začína konečné stúpanie na Červenú studňu – stratili sme doteraz okolo 150 metrov výšky. Po zaujímavej „betónke“ prichádzame k miestu, kde sú dobre viditeľné pozostatky povrchovej ťažby. Rudné žily tu vyrazili na povrch zeme. Zastavujeme a fotíme. Mraky nad nami sa rozplynuli a letné slnko tu v závetrí dalo konečne pocítiť svoju silu. Zhadzujeme svetre a strmo stúpame hore.

Dcérka už má naozaj dosť, len vidina blížiaceho konca cesty jej udržuje náladu. Stojíme každých desať metrov. Nakoniec sa cesta narovnáva, posledný úsek k sedlu vedie už takmer vodorovne. Prichádzame na Červenú studňu. Zastavujeme sa ešte pri vodnej nádrži.

Tajch na Červenej studni patrí medzi najmenšie. Hoci má ako-tak udržiavanú hrádzu, pôsobí zanedbane a nečisto. Hladina je porastená trstinou a pláva po nej množstvo rias a špinavého „slizu“. Na kúpanie to tu ozaj nevyzerá.

Koniec výletu trávime ešte krátkou zastávkou v Štiavnici. Dcérka však v aute zaspala, takže prehliadka mesta ostáva na inokedy. Pomaly a potichu šoférujem felíciu späť na našu základňu v Krupine.

448
Malebná prechádzka okrajom Banskej Štiavnice.
Vzadu v strede Šobov

1. časť   2. časť   3. časť   4. časť   5. časť   6. časť   7. časť   8. časť   9. časť   10. časť