Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Staré Hory - Piesky - Dolný Šturec - Richtárová (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
22.11.2010

Zo Starých Hôr na Piesky

Ako-tak vystrábený sa až mykám od netrpezlivosti, kam sa vybrať na výlet. Počasie hlásia krásne, vraj dokonca typické inverzné, takže neváham a plánujem s kamarátom dlhšiu túru v Starohorských vrchoch. Ráno vyrážame z Ružomberka autom a valíme smerom k Starým Horám, kde plánujeme výlet začať aj skončiť. V Ružomberku je na koniec októbra neskutočne teplo, o šiestej ráno teplomer ukazuje 9 stupňov, tešíme sa na peknú jesennú túru.

Jasné počasie nad Liptovom však neznamená, že bude pekne aj na juh od Nízkych Tatier. Už pred Donovalmi zastierajú oblohu mraky, ktoré vyzerajú celkom nepriestrelne, po vychádzajúcom slnku ani stopa. Za Donovalmi cestu spestruje dokonalá poľadovica - idem ledva tridsiatkou. Všetko okolo cesty je omrznuté. Takéto počasie nás žiaľ víta aj na Starých Horách.

Staré Hory

Vystupujem z auta na parkovisku pred starohorským kostolom (bazilikou) a hneď si obliekam vetrovku. Je totálna kosa, mláky sú zamrznuté až na dno. Rýchlo sa balíme, obúvame vibramy a vyrážame - smer Piesky.

Turistická zančka nám hovorí, že sú vzdialené asi na jeden a štvrť hodiny chôdze od Starých Hôr. Obchádzame odbočku k známej starohorskej studničke a po lesnej ceste pomerne strmo stúpame. Z cesty máme aký - taký výhľad na dedinu a hlavne na krásnu historickú budovu banskej správy - dnes tu má zariadenie Sociálna poisťovňa. Budova je pekne zrekonštruovaná a natretá na žlto.

Výstup po ceste sleduje sprvu hlavnú Starohorskú dolinu, pod nami hučia zatiaľ ojedinelé autá. Kráčame veľmi peknými lesnými porastmi v ktorých nachádzame niekoľko mohutných jedlí. Starohorské vrchy sú svojimi jedľami celkovo pomerne známe, o čom sa presviedčame na každom kroku.

Vyhliadka

Prichádzame k ostrej zákrute, kde sa cesta stáča do doliny Zelená. Na zákrute je malá vyhliadka, z ktorej vidieť protiľahlý fatranský Japeň a okolité kopce v Starohorských vrchoch. Za zákrutou sa už stúpanie cesty zmierňuje, všímame si pomaly, čo máme pod nohami.

Horniny

Cesta je doslova vyrúbaná do skaly, takže môžeme obzerať pekné odkryvy v horninách. Permské horniny sedimentárneho pôvodu sú tvorené súborom klasticko-ílovitých hornín, tzv. špaňodolinské súvrstvie. Sú to najmä zlepence, arkózy s polohami pieskovcov a pestrích bridlíc. Obsahujú množstvo zle vytriedeného materiálu z vynorených oblastí epivariskej kontinentálnej kôry. (To nemám z vlastnej hlavy, to napísali múdrejší:-)

Nerasty

Na stavbu ciest sa používa bežne kamenivo z háld na Pieskoch, takže aj priamo pod nohami nachádzame vzorky Cu minerálov. Sem tam sa zazelenie malachit, oveľa viac nás vie potešiť azurit, ktorý sa v špaňodolinskom revíre vyskytuje hlavne na Pieskoch. Nachádzam dokonca niekoľko malých vzoriek s drobnými tmavomodrými kryštálikmi. Aj malachit má občas pekný nátekový tvar. Nachádzame aj nejaké primárne minerály - na viacerých vzorkách tetraedrit - čierny minerál so zriedkavejším chalkopyritom. Samozrejme aj kremeň a občas nejaký karbonát. Na jednom veľkom tetraedrite na ceste objavujeme aj pekné ukážky olivenitu.

Piesky

Dno doliny postupne stúpa, vzdialenosť potoka od cesty sa skracuje a prichádzame na Piesky. Toto očarujúce miesto je aj po rokoch presne také, ako si ho pamätám. Dnes tu vládne dokonalé ticho a kľud. Na moje potešenie aj obloha si už stihla na Markíze pozrieť predpoveď pána Iľka a začala sa správať podľa nej - oblačnosť sa pomaličky pretrháva a sem-tam sa blysnú slnečné lúče. Kamarát je tu prvýkrát, takže sa kochá okolím, ja skôr fotografujem veľkú strmú výsypku neďaleko cesty a okolie.

Dnes nemám chuť sa prekopávať primrznutými haldami a hľadať kamene, takže si beriem len jeden krajší malachit na pamiatku. Plánujeme ďalší smer postupu, ukazujem kde je štôlňa, ktorá vedie do Španej Doliny. Po polhodinke krásneho ticha opúšťame dolnú časť Pieskov a pokračujeme, teraz už nie po modrej značke ale okľukou po ceste ďalej - smer sedlo Dolný Šturec.

311
Haldy na Pieskoch


Piesky

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. čast    6. časť    7. časť    8. časť    9. časť