Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Špania Dolina - Ludovika - Maximilián (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
8.10.2011

Letný výlet do Španej Doliny vznikol ako reakcia na krátky záchvev nekonečne zamračeného neba, ktoré na hodinku odhalilo modrú jasnú oblohu. Natešene balíme nevyhnutné minimum a autom vyrazíme z Ružomberka dolu na juh. Už po príchode na Donovaly zisťujeme, že modrá obloha bola len krátky prelud, nebo je zatiahnuté ako bolo počas celého týždňa a začína poprchávať. Prechádzame Starými Horami a na Ulmanke odbočujeme do Španej Doliny. Cesta je úzka a po štyroch kilometroch stúpania sme na mieste.

Auto nechávame stáť na námestí pri Klopačke a vyberáme pršiplášte a dáždniky. Fotografujem námestie a v Baníckej krčme nakupujeme rezervu cukríkov pre dcérku. Zatiaľ v prijateľnej nálade začíname turistiku hoci je nám jasné že pôvodný turistiky plán nemáme šancu dodržať. Z neba sa valia ďalšie prúdy vody.

Dcérka skúma zaujímavé schodisko vedúce z námestia ku kostolu. Smerujeme po zdvojenej turistickej značke strmo stupajúcou cestičkou okolo kostola. Aj cez clonu dažďa máme celkom dobrý výhľad na Pansky diel a blízku haldu šachty Maximilián.

Na mieste, kde sa oddeľujú červená a modrá značka odbočujeme doľava k šachte Ludovika. Na križovatke je novo inštalovaných niekoľko banských vagónikov na koľajniciach. Cesta už nestúpa tak prudko, k šachte Ludovika prichádzame po niekoľkých minútach.

Prechodné mrholenie sa mení na veľmi prudký dážď, našťastie pri šachte sa je kde schovať. Pod dreveným prístreškom čakáme na koniec najväčšieho lejaku. Spod striešky fotím pozostatky budovy šachty. V rámci možnosti bola zrekonštruovaná a vybavená informačným panelov. Veľmi pekné je okolie, na povrchu haldy je dokonalá rovina, ktorá slúži ako futbalové ihrisko, aj so železnými bránkami.

Pod strieškou sme schovaní skoro pol hodiny, kým dážď neprestal, potom pokračujeme po ceste najprv klesaním, neskôr stúpajúc na Katrenku. Cesta je však zarastená vysokou trávou, za chvíľu sme mokrí až do pása. Vzdávame sa aj cieľa dôjsť aspoň na chatu Ganiarka a radšej sa vraciame. Cestou sa nám naskytol pekný pohľad na stred Španej Doliny, haldu Maximilián a Pansky diel, ktorý sa konečne vynoril z oblakov. Po pauzičke kráčame k spodnej časti haldy na Ludovike.

414
Upršaný pohľad na haldu šachty Maximilián

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť    6. časť    7. časť    8. časť    9. časť